La gura sobei
Blogu\’ lu vitman

Niste superglue, Bogdane?

MEciu a inceput foarte bine, cu ritm alert, se alerga mult, ocazii si la o poarta si la cealalta.Ai nostrii se misca bine, de mult nu i-am mai vazut jucand asa, au ritm, se gasesc usor pe teren. Imi place Rosu, desi toata saptamana oamenii de fotbal au discutat posibila sa aparitie in primul 11, omu joaca bine , aparae in fata portii, rateaza. Imi place si mutu desi e la fel de egoist ca pana acum , dar se vede ca vrea, alearga deposedeaza, paseaza. Cea mai placuta surpriza e insa Marica, de mult nu am mai vazut un atacant ca el, insistent, mereu la locu potrivit, se vede mana lui Mircea Lucescu zic eu. Imi place si de Chivu, a ramas acelasi fundas adevarata. E prima repriza si sunt plin de sperante. Imi place cu joaca nationala dupa foarte mult timp. Apare si primul gol, marcheaza Rosu, dupa o faza fantastica. Romania termina prima repriza in avantaj. E bine, repriza a doua incepe cu golul lui Marica, dupa o faza pe care a creat-o singur prin insistenta lui. Ma gandesc ca le mai dam cel putin 2.Piturca il scoate pe Dica(nu mi-a placut deloc, cum isi dadea el ochii peste cap , cum gesticula, el vedeta din Ucl), intra Cocis. Ai nostrii calmeaza, tipic romanesc, intra si Banel in locul lui Petre, apoi urmeaza o schimbare pe care nu am inteles-o si nici nu o sa inteleg niciodat, Maftei in locul lui Rosu, adica Mafeti care toata viata lui a fost fundas urma sa joace inchizator, s-a vazut cat de inspirat a fost piti.Primu gol a venit pe o greseala a lui Lobont, mingea o prindeam si eu daca eram in poarta.Executia lui petrov nu i-a dat nici o sansa lui Lobont. Oricum de vina la gol nu e numai Lobont, adica eu cred ca un bec din nocturna lumina prea tare si atunci el a trebuit sa iti puna mana la ochi si nu a mai putut prinde mingea.La un minut a urmat si golul 2 al bulgarilor , Maftei aluneca in fata unui adversa, mingea ajunge la acelasi Petrov si e 2-2. Maftei deasemnea nu are nici o vina , un fir rebel de iarba i-a pus piedica.

Nu poate decat sa imi para rau de Chivu, care este capitanul unei generatii ratate.

ps: mult anuntata razbunare a ultrasilor romani, nu a avut loc :))